Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko jako živitel národů?

12. 11. 2016 20:02:13
Řešíme obchodní vztahy s Čínou, ale možná by to chtělo občas se zeptat, s čím má smysl skutečně přes půl planety obchodovat. Chceme mít z poloviny naší země rozorané lány, abychom pak vozili vypěstované potraviny až do Asie?

Diskuze kolem vítání Dalajlámy, omluvných dopisů do Číny a následně zrušených schůzek čínských diplomatů s ministrem zemědělství Mariánem Jurečkou byly jiskřivé a plné morálních výzev. Tak se ovšem poněkud zapomnělo na to, řešit celou záležitost ve věcnější rovině. Zeptal se například někdo, proč by měla Česká republika vlastně toužit po vývozu svých potravin do Číny?

Evropa je aktuálně z pohledu produkce potravin, nebo jak se dnes říká velmi nadneseně „potravinové bezpečnosti“, ve velice komfortní situaci. Zemědělství je tak výkonné, že necelá 3 % ekonomicky aktivních obyvatel dokáže vyprodukovat v prvovýrobě tolik potravin, že je jí pro samotné Evropany nadbytek. EU se snaží přebytek produkce mimo jiné řešit kvótami omezujícími zemědělskou produkci, nicméně i přesto se zemědělci ocitají v těžkém konkurenčním boji. Těm českým se tak mnohdy jen těžko daří prosazovat se na celoevropském trhu se svými produkty.

A tak zde přichází naše vláda s nápadem – exportovat potraviny na druhou stranu planety! Kvůli tomu je třeba navazovat jakási strategická partnerství, možná že se celý proces ještě podpoří prostřednictvím nějaké státní exportní agentury či zajišťovacího fondu. Otázku ekologie a udržitelnosti takového způsobu hospodaření samozřejmě nikdo neřeší. Napadla ale někoho varianta prostě zemědělskou produkci postupně utlumovat?

Na jednu stranu trpí Evropané obezitou a potravinami se plýtvá. Na druhou stranu jsou mnohá naše města obklopena širokými lány orné půdy. Z pohledu bohatosti rostlinných či živočišných druhů jde de facto o pouště, to samé z pohledu estetiky a možnosti rekreovat se v takové krajině. Pro základní orientaci – z celkové rozlohy ČR, tedy ze 7,9 mil. hektarů, je 4,2 mil. hektarů zemědělské půdy, z toho bezmála 3 mil. hektarů orné půdy. Znamená to, že skoro 40 % území využíváme pro intenzivní zemědělskou produkci. Vlastně se dobrovolně obklopujeme obrovskou továrnou, a to proto, abychom produkovali potraviny, které nejdou prodat. Nebo možná jdou, ale je potřeba napsat několik dopisů do Číny a vozit je 20 000 km daleko.

V tomto světle by se možná měla naše národní politika trochu zamyslet o prioritách. Nyní udržuje jakési bizarní status quo, tedy nadprodukci potravin a následně křečovitou snahu o jejich uplatnění na trhu. To všechno v zájmu hospodářského odvětví, které se podílí na českém HDP cca 3,5 %, a to jde o součet zemědělství i s potravinářstvím. Namísto toho se nabízí postupný útlum intenzivního zemědělství, zakládání přírodně a rekreačně hodnotných zelených pásů kolem našich měst, popř. rozvoj šetrnějších forem zemědělství. Když to bude někdy v budoucnu nutné, odpočinutou půdu lze vždy zase zpět do zemědělského režimu vrátit. V tomto okamžiku by ale naším programem mělo být spíše vytváření příjemné a zdravé krajiny. A není vůbec nutné zde propočítávat, že by taková krajina mohla třeba přinést nějaké zisky z cestovního ruchu. Bohatě stačí, že se nám v ní bude žít příjemněji.

Autor: Jindřich Felcman | sobota 12.11.2016 20:02 | karma článku: 17.55 | přečteno: 561x

Další články blogera

Jindřich Felcman

Kanál Dunaj – Odra – Labe se vrací ze země zapomnění. Připravme si peněženky.

Ministerstvo dopravy vážně prověřuje možnost výstavby megalomanského projektu kanálu tří moří. Už nyní je dobré mít na paměti, že předpokládané náklady je třeba u takovýchto projektů násobit, přínosy naopak krátit.

7.6.2017 v 12:17 | Karma článku: 32.67 | Přečteno: 3131 | Diskuse

Jindřich Felcman

Nová Jabloň vzbuzuje rozpaky, aneb jak se staví škaredý obchodní dům

V Jablonci nad Nisou byl dostaven nový obchodní dům Central, na místě bývalé Jabloně. Uprostřed památkové zóny se usadila stavba, která působí spíše dojmem průmyslové haly. Jak vlastně může taková stavba v centru města vzniknout?

18.4.2017 v 15:23 | Karma článku: 40.12 | Přečteno: 9647 | Diskuse

Jindřich Felcman

Nic neřešící novela stavebního zákona a sterilní opozice

Ministryně Šlechtová z ANO se chlubí do médií, jak její novela stavebního zákona zjednodušuje povolovací procesy. Opozice k jejímu schválení přispěla. Zbývá otázka – četl tu novelu vůbec někdo?

6.4.2017 v 14:05 | Karma článku: 34.90 | Přečteno: 2344 | Diskuse

Jindřich Felcman

Znamenají profesionálové v politice soumrak demokracie?

Počty členů politických stran klesají, do politiky se tak dostávají zcela jiné systémy rozhodování. Prosazují se praktiky vyzkoušené v soukromém sektoru, strany začínají být spíše firmami než zástupci lidu. Mohou strany přežít?

11.3.2017 v 18:05 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 656 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Chceme funkční a právní stát

Je to první cíl politického uskupeni ANO. V Otevřeném dopise jsem oslovil i tuto stranu. Zatím jsem neobdržel žádné vyjádření.

23.7.2017 v 5:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Beata Krusic

S Amíkem na bobech- aneb lakomec z "jůůůůesej"

A zase za to může ten náš rybník:-). V zimě jsem tam poznala Dana. Američana z Floridy, který bydlí ve stejném bloku jako ti kluci z Ukrajiny, o kterých jsem před časem psala svůj blog.

22.7.2017 v 22:42 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 302 | Diskuse

Karel Pavlíček

Samizdat II. pokračování: Svět jak má být, skončil v roce 1914 na sv. Annu

Snížení daní zajistí návrat k vytvoření společnosti spolupracujících, místo současné parazitické. Příznaky společnosti parazitické známe dokonale, společnost spolupracujících z konce 19. století vypadala diametrálně jinak.

22.7.2017 v 19:44 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 201 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Falešný Filla a věční "lovci výhod"

Je to stále stejná písnička. Někdo známý /známý známého, známý známého známého/ Vám nabídne jedinečnou možnost koupit cenný obraz známého mistra. Cena senzační, původ důvěryhodný, zisk zaručen. No, nekupte to....

22.7.2017 v 18:48 | Karma článku: 20.88 | Přečteno: 690 | Diskuse

Jitka Mikysková

O migranty z Afriky evropské země nestojí, ale V4 dostala zase vynadáno

V4 to tento týden opět schytala od italského premiéra Gentiloniho, aby Itálii nepoučovala, ale přitom v dopise, který mu zaslala, se například uvádí, že před vpuštěním migrantů do Evropy je třeba odlišit uprchlíky od ekonomických

22.7.2017 v 18:08 | Karma článku: 37.84 | Přečteno: 1336 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2509

Jsem člen Strany zelených, vedoucí její odborné sekce pro územní rozvoj. Nabyl jsem postupně dojmu, že v poslední době jsou veřejné diskuze stále více diletantské - každý plácá o všem, písničkář chce dělat prezidenta, učitel botaniky se pouští do religionistiky, Klaus odjakživa rozuměl úplně všemu. Tudíž to zkusím jinak - v každém mém článku bude aspoň jedno číslo, jeden tvrdý fakt. Když už nebude čtenář souhlasit, alespoň něco málo se dozví. To je fér, ne?Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.