Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nic neřešící novela stavebního zákona a sterilní opozice

6. 04. 2017 14:05:36
Ministryně Šlechtová z ANO se chlubí do médií, jak její novela stavebního zákona zjednodušuje povolovací procesy. Opozice k jejímu schválení přispěla. Zbývá otázka – četl tu novelu vůbec někdo?

Na včerejším jednání byla v Poslanecké sněmovně schválena novela stavebního zákona. Celý proces a jeho mediální obraz ovšem svědčí o tom, jak estrádně se nyní reálná politika provádí. Ministryně Šlechtová tvrdí, jak zásadní zjednodušení tato novela přináší. Přitom trochu podrobnější znalost stavební legislativy stačí k tomu, aby se na mnoha procesech ukázal v tom lepším případě nulový, v tom horším případě přesně opačný efekt novely. Opozice se v debatě soustředí na okleštění práv veřejnosti, v jejích očích zelených ekoteroristů, ovšem komplikace, které novela pro stavebníky přináší, zjevně nevidí. Český tisk nemá problém přijmout rétoriku vlády a píše o omezení byrokracie, snazším a levnějším povolování staveb. Zdá se ovšem, že se nikdo příliš nenamáhal novelu si doopravdy přečíst.

Přidáme úřad - zjednodušíme proces?

Nejčastěji zmiňovaný hlavní tahák je, že u staveb rodinných domů bude stačit ohlášení, nikoliv povolení. Toto ovšem zjevně není žádná revoluce. Tato možnost platila už dnes, pouze s limitem domu do 150 m2. Drtivá většina rodinných domů ovšem větší není. Rozdíl pro stavebníka mezi oběma procesy je navíc minimální – stavebník musí mít totožnou dokumentaci, musí si oběhat dotčené orgány a získat od nich stanoviska, u ohlášení musí k tomu získat ještě souhlasné podpisy sousedů. Stačí, aby se jeden soused či dotčený orgán postavil proti, a stavební úřad musí nařídit standardní řízení. Sečteno a podtrženo – u bezproblémových záměrů je rozdíl mezi oběma procesy minimální, u konfliktnějších staveb se novela nikterak neprojeví.

Novela naopak stavebníkům u těchto nejčastějších řízení přináší jednu novinku, se kterou se Karla Šlechtová rozhodně pochlubit nemůže. Do hry totiž vstupuje dosud nevyžadované závazné stanovisko úřadu územního plánování. Stanovisko by mělo obsahovat především posouzení souladu stavby s územním plánem. Srovnejme si tedy povolení domu dle současné úpravy a dle novely:

Současný stav: Stavebník podá žádost o územní rozhodnutí. Pokud se proti stavbě ozve soused s tím, že je např. moc velká, stavební úřad rozhodne o této námitce a v zákonem dané lhůtě vydává rozhodnutí.

Stav dle novely: Stavebník musí ještě před podáním žádosti získat závazné stanovisko úřadu územního plánování. Lhůta pro vydání stanoviska v zákoně není určena, dokud ho stavebník nezíská, rozhodnutí nemůže dostat. Pokud se po podání žádosti proti stavbě ozve soused s námitkou, že je např. moc velká, stavební úřad nemůže o této námitce rozhodnout sám. Taková námitka (a jde o nejčastější typ námitek) směřuje vůči souladu stavby s územním plánem a o námitce tak musí rozhodnout úřad územního plánování. Stavební úřad mu tedy zašle námitku a bude se čekat na jeho vyjádření. Opět bez lhůt.

Shrnutí: Ze stavebních úřadů se stávají pošťáci a experti na operaci ctrl+c a ctrl+v. Stavební úřady se přitom nacházejí i na menších obcích, celkem jich je 697, tedy jeden stavební úřad má na starosti cca 9 obcí. Zásadní otázky při povolování staveb za ně teď budou řešit úřady územního plánování sídlící na obcích s rozšířenou působností, kterých je v ČR 205. Jeden úřad územního plánování má tudíž na starost v průměru zhruba 30 obcí. Tyto úřady budou posuzovat stavby v často desítky kilometrů vzdálených obcí. Aby svojí novou agendu zvládaly alespoň trochu se ctí, budou muset být razantně posíleny. Přibude tudíž úředníků, na stavebních úřadech jich neubyde, neboť ty stejně budou muset tyto procesy administrovat. Výkon agendy se dále rozštěpí, lidem se oddálí a popis výše jasně ukazuje, že se procesy ani náhodou nezkrátí.

Babišova popularita jako odraz neschopnosti opozice

Tato podařená novinka prošla sněmovnou bez jakékoliv kritiky, až se jeden ptá: Kde jsou liberálové z ODS či TO09 neustále hájící práva občany před úředním šimlem? Kde jsou budovatelé z KSČM, pro které je stavebnictví motorem pokroku? A pokud jsou tedy tyto strany zjevně zcela nekompetentní pro svojí opoziční roli, proč se potom tak diví, že má Babiš v průzkumech 30 %?

Autor: Jindřich Felcman | čtvrtek 6.4.2017 14:05 | karma článku: 35.14 | přečteno: 2350x

Další články blogera

Jindřich Felcman

Kanál Dunaj – Odra – Labe se vrací ze země zapomnění. Připravme si peněženky.

Ministerstvo dopravy vážně prověřuje možnost výstavby megalomanského projektu kanálu tří moří. Už nyní je dobré mít na paměti, že předpokládané náklady je třeba u takovýchto projektů násobit, přínosy naopak krátit.

7.6.2017 v 12:17 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 3143 | Diskuse

Jindřich Felcman

Nová Jabloň vzbuzuje rozpaky, aneb jak se staví škaredý obchodní dům

V Jablonci nad Nisou byl dostaven nový obchodní dům Central, na místě bývalé Jabloně. Uprostřed památkové zóny se usadila stavba, která působí spíše dojmem průmyslové haly. Jak vlastně může taková stavba v centru města vzniknout?

18.4.2017 v 15:23 | Karma článku: 40.15 | Přečteno: 9691 | Diskuse

Jindřich Felcman

Znamenají profesionálové v politice soumrak demokracie?

Počty členů politických stran klesají, do politiky se tak dostávají zcela jiné systémy rozhodování. Prosazují se praktiky vyzkoušené v soukromém sektoru, strany začínají být spíše firmami než zástupci lidu. Mohou strany přežít?

11.3.2017 v 18:05 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 657 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Stydím se za americké strhávače soch

Já jsem člověk, který jen kroutí hlavou nad tím, co v USA vyvádějí někteří tzv. "aktivisti". Strhávají tam sochy amerických velikánů. A to prý proto, že to údajně urážejí občany s jinou barvou kůží. Podle mého je to zvrácenost.

23.8.2017 v 0:01 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 115 |

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jan Dvořák

ODS vsadila na totální vítězství ve volbách

Sociální demokracie, tolik vysmívaná, že při svých chabých preferencích už raději nestáhla kalhoty před volebním brodem a stále počítá s vítězstvím, má teď stejně zarputilého konkurenta jako je ona, s týmž cílem – ODS.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 419 | Diskuse

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 469 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2519

Jsem člen Strany zelených, vedoucí její odborné sekce pro územní rozvoj. Nabyl jsem postupně dojmu, že v poslední době jsou veřejné diskuze stále více diletantské - každý plácá o všem, písničkář chce dělat prezidenta, učitel botaniky se pouští do religionistiky, Klaus odjakživa rozuměl úplně všemu. Tudíž to zkusím jinak - v každém mém článku bude aspoň jedno číslo, jeden tvrdý fakt. Když už nebude čtenář souhlasit, alespoň něco málo se dozví. To je fér, ne?Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.