Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko jako živitel národů?

12. 11. 2016 20:02:13
Řešíme obchodní vztahy s Čínou, ale možná by to chtělo občas se zeptat, s čím má smysl skutečně přes půl planety obchodovat. Chceme mít z poloviny naší země rozorané lány, abychom pak vozili vypěstované potraviny až do Asie?

Diskuze kolem vítání Dalajlámy, omluvných dopisů do Číny a následně zrušených schůzek čínských diplomatů s ministrem zemědělství Mariánem Jurečkou byly jiskřivé a plné morálních výzev. Tak se ovšem poněkud zapomnělo na to, řešit celou záležitost ve věcnější rovině. Zeptal se například někdo, proč by měla Česká republika vlastně toužit po vývozu svých potravin do Číny?

Evropa je aktuálně z pohledu produkce potravin, nebo jak se dnes říká velmi nadneseně „potravinové bezpečnosti“, ve velice komfortní situaci. Zemědělství je tak výkonné, že necelá 3 % ekonomicky aktivních obyvatel dokáže vyprodukovat v prvovýrobě tolik potravin, že je jí pro samotné Evropany nadbytek. EU se snaží přebytek produkce mimo jiné řešit kvótami omezujícími zemědělskou produkci, nicméně i přesto se zemědělci ocitají v těžkém konkurenčním boji. Těm českým se tak mnohdy jen těžko daří prosazovat se na celoevropském trhu se svými produkty.

A tak zde přichází naše vláda s nápadem – exportovat potraviny na druhou stranu planety! Kvůli tomu je třeba navazovat jakási strategická partnerství, možná že se celý proces ještě podpoří prostřednictvím nějaké státní exportní agentury či zajišťovacího fondu. Otázku ekologie a udržitelnosti takového způsobu hospodaření samozřejmě nikdo neřeší. Napadla ale někoho varianta prostě zemědělskou produkci postupně utlumovat?

Na jednu stranu trpí Evropané obezitou a potravinami se plýtvá. Na druhou stranu jsou mnohá naše města obklopena širokými lány orné půdy. Z pohledu bohatosti rostlinných či živočišných druhů jde de facto o pouště, to samé z pohledu estetiky a možnosti rekreovat se v takové krajině. Pro základní orientaci – z celkové rozlohy ČR, tedy ze 7,9 mil. hektarů, je 4,2 mil. hektarů zemědělské půdy, z toho bezmála 3 mil. hektarů orné půdy. Znamená to, že skoro 40 % území využíváme pro intenzivní zemědělskou produkci. Vlastně se dobrovolně obklopujeme obrovskou továrnou, a to proto, abychom produkovali potraviny, které nejdou prodat. Nebo možná jdou, ale je potřeba napsat několik dopisů do Číny a vozit je 20 000 km daleko.

V tomto světle by se možná měla naše národní politika trochu zamyslet o prioritách. Nyní udržuje jakési bizarní status quo, tedy nadprodukci potravin a následně křečovitou snahu o jejich uplatnění na trhu. To všechno v zájmu hospodářského odvětví, které se podílí na českém HDP cca 3,5 %, a to jde o součet zemědělství i s potravinářstvím. Namísto toho se nabízí postupný útlum intenzivního zemědělství, zakládání přírodně a rekreačně hodnotných zelených pásů kolem našich měst, popř. rozvoj šetrnějších forem zemědělství. Když to bude někdy v budoucnu nutné, odpočinutou půdu lze vždy zase zpět do zemědělského režimu vrátit. V tomto okamžiku by ale naším programem mělo být spíše vytváření příjemné a zdravé krajiny. A není vůbec nutné zde propočítávat, že by taková krajina mohla třeba přinést nějaké zisky z cestovního ruchu. Bohatě stačí, že se nám v ní bude žít příjemněji.

Autor: Jindřich Felcman | sobota 12.11.2016 20:02 | karma článku: 18.43 | přečteno: 567x

Další články blogera

Jindřich Felcman

Lithium a chaotické lhaní ČSSD

Problematice horního zákona ani není třeba rozumět a jen podle podivuhodných veletočů ve výmluvách ČSSD musí být každému jasné, že tady něco nehraje.

9.10.2017 v 19:42 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 1571 | Diskuse

Jindřich Felcman

Milujeme vlaky. Všichni a povinně!

Že se před volbami slibuje a že je to třeba brát s nadhledem, to je každému jasné. Co se teď ale v kampani na Liberecku děje kolem podpory železnice, to už je na zamyšlenou. Opravdu chceme, aby kampaň bylo jen takto tupé divadlo?

7.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 653 | Diskuse

Jindřich Felcman

Kanál Dunaj – Odra – Labe se vrací ze země zapomnění. Připravme si peněženky.

Ministerstvo dopravy vážně prověřuje možnost výstavby megalomanského projektu kanálu tří moří. Už nyní je dobré mít na paměti, že předpokládané náklady je třeba u takovýchto projektů násobit, přínosy naopak krátit.

7.6.2017 v 12:17 | Karma článku: 33.06 | Přečteno: 3240 | Diskuse

Jindřich Felcman

Nová Jabloň vzbuzuje rozpaky, aneb jak se staví škaredý obchodní dům

V Jablonci nad Nisou byl dostaven nový obchodní dům Central, na místě bývalé Jabloně. Uprostřed památkové zóny se usadila stavba, která působí spíše dojmem průmyslové haly. Jak vlastně může taková stavba v centru města vzniknout?

18.4.2017 v 15:23 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 13217 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 347 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 364 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 976 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1135 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2614

Jsem člen Strany zelených, vedoucí její odborné sekce pro územní rozvoj. Nabyl jsem postupně dojmu, že v poslední době jsou veřejné diskuze stále více diletantské - každý plácá o všem, písničkář chce dělat prezidenta, učitel botaniky se pouští do religionistiky, Klaus odjakživa rozuměl úplně všemu. Tudíž to zkusím jinak - v každém mém článku bude aspoň jedno číslo, jeden tvrdý fakt. Když už nebude čtenář souhlasit, alespoň něco málo se dozví. To je fér, ne?Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.