Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podivná hra primátora Batthyányho s územním plánem Liberce

16. 12. 2016 21:20:55
Primátor Liberce odvolal svojí náměstkyni údajně proto, že nechce připustit další zdržování prací na novém územním plánu. Při bližším zkoumání situace je jasné, že tento důvod je naprosto falešný.

Na včerejším jednání zastupitelstva města Liberec navrhl primátor Tibor Batthyány z hnutí ANO odvolání Karolíny Hrbkové z postu náměstkyně pro územní plánování. S pomocí hlasů opozice byl jeho návrh schválen. Primátor předložil tento návrh svému koaličnímu partnerovi, hnutí Změna pro Liberec, 2 hodiny před jednáním zastupitelstva, hrubým způsobem tak porušil koaliční smlouvu a ohrozil budoucí fungování koalice. K tak radikálnímu kroku by měl mít primátor velmi zásadní důvody. Dle jeho tvrzení je tím důvodem údajné manažerské selhání K. Hrbkové v souvislosti s přípravou nového územního plánu. Pojďme se tedy věcně podívat na dosavadní průběh jeho pořízení a prověřit tak oprávněnost primátorových argumentů.

Dosavadní průběh prací

Ve volbách v roce 2014 zvítězila v Liberci Změna pro Liberec mimo jiné s tím, že slíbila revizi dosavadního návrhu územního plánu. S tím byla i podepsána koaliční dohoda s hnutím ANO a na revizi se hned po volbách začalo pracovat. Z podstatných změn návrhu jmenujme především výraznou redukci rozvojových ploch na okraji města, důsledné vymezení zelených pásů propojujících obytné části města s okolní volnou krajinou, popř. dořešení některých zásadních námitek zástupců veřejnosti. V uplynulých dvou letech proběhlo zpracování tohoto upraveného návrhu, jeho projednání s dotčenými orgány státní správy a opětovná úprava na základě jejich požadavků. V tuto chvíli byl návrh takto upraveného nového územního plánu již na stole magistrátních úředníků, projektant pracoval už pouze na odůvodnění tohoto návrhu.

Z pohledu stavebního zákona tak mohlo být veřejné projednání návrhu vypsáno zhruba v dubnu roku 2017 a na podzim roku 2017, po konečném vyhodnocení námitek a připomínek, mohl být územní plán vydán. Namísto toho přišlo odvolání náměstkyně s tím, že by nemusela vydání územního plánu stihnout ani do roku 2020. Pokud chceme přijít na to, jak na tento nesmysl mohl primátor přijít, když sám územnímu plánování naprosto nerozumí, je třeba nahlédnout hlouběji do chodu Magistrátu města Liberec.

Jak se pracuje na magistrátu

Pořizování nového územního plánu má na starosti Odbor hlavního architekta. Pracovníci tohoto odboru v posledních týdnech zpochybňovali možnost vydání nového územního plánu ještě v roce 2017, harmonogram posouvali o více než rok dále. Pracovníci tohoto odboru také velmi často primátora navštěvovali a tyto své pochybnosti mu sdělovali. To vše v situaci, kdy pro takový časový posun neexistuje jediný objektivní důvod, na stole již neleží jakékoliv negativní stanovisko či nevyřešený problém. Jediné, co mezi vydaným územním plánem a současným stavem leží, je úřednická práce spojená s vyhodnocováním připomínek a námitek. Věcné řešení připomínek již mají úředníci k dispozici, od projektanta ho mají zakreslené ve výkresu, jen je nutné začít pracovat.

Pracovní tempo úředníků bylo doposud ovšem tristní – od dubna 2016, kdy obdrželi k novému návrhu cca 800 připomínek, dokázali zpracovat vyhodnocení pouze stovky z nich. To znamená průměr ani ne jedné připomínky za jeden pracovní den. Pro představu – vyhodnocení připomínky představuje průměrně cca 1 až 2stránkový text. Odbor hlavního architekta, který zaměstnává celkem 18 stálých pracovníků, tedy vykázal v případě své klíčové agendy – přípravy nového územního plánu – fantastickou výkonnost cca 1 až 2 stránek textu denně.

Ještě do podzimu se ovšem dolaďovalo věcné řešení některých připomínek, úředníci tak mohli své pomalé tempo svádět na nutnost vyčkat konečného výsledku. Nyní už je ale o všech připomínkách rozhodnuto a práce se tak mohou naplno rozběhnout. Z toho důvodu byl zveřejněn poslední harmonogram s termínem vydání na podzim 2017. Prostý výpočet říká, že nejde o nikterak nereálný požadavek. I kdyby k 800 připomínek ze společného jednání přibyl stejný počet připomínek uplatněných k projednání veřejnému, za cca 200 pracovních dnů, které zbývají do podzimu 2017, je reálné v poklidu zajistit jejich vyhodnocení. Z vlastní zkušenosti s územně plánovací činností vím, že 1 hodina na vyhodnocení 1 připomínky v průměru bohatě stačí. Kdyby tedy odbor na pořízení územního plánu vyčlenil 4 pracovníky a ti se tomuto úkolu věnovali polovinu pracovní doby, měli by za jeden den hotových 16 připomínek. Stále by tu tedy byla ještě dvojnásobná rezerva ke splnění harmonogramu.

Temné motivy pana primátora

V tuto chvíli je ovšem situace nejistá. Jak bude celý proces probíhat dál, to záleží na poněkud nejasných důvodech, které primátora k jeho intervenci vedly. Jedna možnost je, že uvěřil argumentům úředníků o tom, že vyhodnocování připomínek skutečně rychleji dělat nelze. To by u zástupce strany, která chce stát řídit jako firmu, bylo poněkud překvapivé. Nicméně v takovém případě můžeme počítat s vydáním územního plánu až někdy v druhé polovině roku 2018, tak jak to bylo zaneseno v harmonogramu, který vytvořili sami úředníci. Druhou variantou je, že primátorovy důvody byly spojené s žádostmi lidí z jeho okruhu, kteří za ním chodili s požadavky na úpravy územního plánu. Typicky půjde o doplnění zastavitelných ploch o nové pozemky. V tom případě je vysoce pravděpodobné, že po veřejném projednání bude nutné reagovat na nová stanoviska dotčených orgánů a projednání se poté bude muset opakovat. Opět se tak dostáváme někam za polovinu roku 2018. Třetí možnost je, že ze strany primátora jde pouze o politickou hru, kterou, jak to u něho často bývá zvykem, nemá nikterak dopředu promyšlenou. V takovém případě můžeme očekávat pouze zmatek a o termínu vydání nového územního plánu raději nepřemýšlet.

Autor: Jindřich Felcman | pátek 16.12.2016 21:20 | karma článku: 20.13 | přečteno: 990x

Další články blogera

Jindřich Felcman

Lithium a chaotické lhaní ČSSD

Problematice horního zákona ani není třeba rozumět a jen podle podivuhodných veletočů ve výmluvách ČSSD musí být každému jasné, že tady něco nehraje.

9.10.2017 v 19:42 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 1571 | Diskuse

Jindřich Felcman

Milujeme vlaky. Všichni a povinně!

Že se před volbami slibuje a že je to třeba brát s nadhledem, to je každému jasné. Co se teď ale v kampani na Liberecku děje kolem podpory železnice, to už je na zamyšlenou. Opravdu chceme, aby kampaň bylo jen takto tupé divadlo?

7.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 653 | Diskuse

Jindřich Felcman

Kanál Dunaj – Odra – Labe se vrací ze země zapomnění. Připravme si peněženky.

Ministerstvo dopravy vážně prověřuje možnost výstavby megalomanského projektu kanálu tří moří. Už nyní je dobré mít na paměti, že předpokládané náklady je třeba u takovýchto projektů násobit, přínosy naopak krátit.

7.6.2017 v 12:17 | Karma článku: 33.06 | Přečteno: 3240 | Diskuse

Jindřich Felcman

Nová Jabloň vzbuzuje rozpaky, aneb jak se staví škaredý obchodní dům

V Jablonci nad Nisou byl dostaven nový obchodní dům Central, na místě bývalé Jabloně. Uprostřed památkové zóny se usadila stavba, která působí spíše dojmem průmyslové haly. Jak vlastně může taková stavba v centru města vzniknout?

18.4.2017 v 15:23 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 13217 | Diskuse

Další články z rubriky Liberec

Jindřich Felcman

Milujeme vlaky. Všichni a povinně!

Že se před volbami slibuje a že je to třeba brát s nadhledem, to je každému jasné. Co se teď ale v kampani na Liberecku děje kolem podpory železnice, to už je na zamyšlenou. Opravdu chceme, aby kampaň bylo jen takto tupé divadlo?

7.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 653 | Diskuse

Jana Veselá

Křtiny rysích mláďat ZOO Liberec

Křtiny rysích mláďat. ZOO Liberec. kmotři mláďat : kapela Mandrage.. vybraná jména: Dayon a Desary.. neděle 27.8.2017

30.8.2017 v 8:17 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 239 | Diskuse

Jindřich Felcman

Nová Jabloň vzbuzuje rozpaky, aneb jak se staví škaredý obchodní dům

V Jablonci nad Nisou byl dostaven nový obchodní dům Central, na místě bývalé Jabloně. Uprostřed památkové zóny se usadila stavba, která působí spíše dojmem průmyslové haly. Jak vlastně může taková stavba v centru města vzniknout?

18.4.2017 v 15:23 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 13217 | Diskuse

Ondřej Červinka

Liberecká trapárna – trápení na pokračování

Tak v pátek 7. dubna všichni vydechli „překvapením“. To co bylo všem jasné už několik měsíců se stalo oficiálním – rozpadla se radniční koalice exANO a Změny pro Liberec.

7.4.2017 v 17:58 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 558 | Diskuse

Ondřej Červinka

Liberecká paralýza – ohlédnutí za březnovým zastupitelstvem

Liberec je v krizi. V krizi, jakou ještě nepoznal. Není to krize finanční, je to totální krize politická.

4.4.2017 v 8:25 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 642 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2614

Jsem člen Strany zelených, vedoucí její odborné sekce pro územní rozvoj. Nabyl jsem postupně dojmu, že v poslední době jsou veřejné diskuze stále více diletantské - každý plácá o všem, písničkář chce dělat prezidenta, učitel botaniky se pouští do religionistiky, Klaus odjakživa rozuměl úplně všemu. Tudíž to zkusím jinak - v každém mém článku bude aspoň jedno číslo, jeden tvrdý fakt. Když už nebude čtenář souhlasit, alespoň něco málo se dozví. To je fér, ne?Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.