Kolik by stála léčba české krajiny?

10. 08. 2018 19:48:20
Vedro a sucho posledních týdnů nám připomínají, že naše krajina není v úplně nejlepší formě. Možná by ale leckoho překvapilo, jak málo peněz by její radikální léčba mohla stát.

Rozoraná země

Klíčem k léčbě naší krajiny jsou pole. Scelené, rozsáhlé lány zoraných polí nezadržují vodu, za sucha dále tvrdnou, když poté přijde déšť, okamžitě po ztvrdlé ornici voda odteče a nevsákne se. Krajina tak zároveň vysychá a zároveň je náchylná na rychlé záplavy způsobené přívalovými dešti.

Vedle vodního režimu je dopad lánů ornice negativní i na ostatní ekologické vlastnosti prostředí. Zásadně ubývá hmyzu a včel, pro které nepředstavují monokultury na polích přijatelné prostředí k přežití (nehledě na jejich chemické ošetřování). Také větší živočichové včetně ptáků potřebují prostor pro úkryt a hnízdění, který jim pole nenabízejí. A zapomínat by se nemělo ani na pána tvorstva. Lány rozpálených zoraných polí nejsou zrovna příjemným prostředím pro procházky, estetika takové krajiny je spíše nevalná.

Romantická představa poctivého sedláka

Když mohutně kvetla řepka, kritika společnosti se poměrně naivně snesla na největšího arcilotra, tedy Andreje Babiše a jeho Agrofert, který na jejím pěstování dobře vydělává. Tato kritika byla ale do jisté míry nespravedlivá. Babišův Agrofert se chová úplně stejně jako většina ostatních zemědělců. Těží z půdy maximum, zachází s ní jako s výrobním prostředkem, úběžníkem pro její obhospodařování je výnos z hektaru. Romantická představa zemědělce, který svou půdu s láskou opečovává a snaží se zachovat veškeré ekologické funkce krajiny, tak taková představa je prostě naivní a v dnešní době nefunguje.

Byť se nyní tyto příběhy začínají v médiích objevovat jako něco, co by nás snad mělo spasit (např. zde zprávička z ekofarmy Javorník), v realitě Česka jde o chiméru. Drtivou většinu půdy u nás drží velké zemědělské podniky, průměrná velikost českého statku je 130 ha, v opěvovaném Rakousku s jeho kravičkami v kopcích je to 20 ha. Přes 60 % zemědělských podniků se sice řadí do kategorie „malá farma“ s produkcí do 25.000 EUR. Tyto podniky, většinou jde o farmáře – fyzické osoby, ovšem hospodaří na necelých 6 % zemědělské půdy ČR s podílem 4 % z celkového počtu chovaných hospodářských zvířat.

K zásadnímu ozdravení české krajiny zkrátka nedojde tak, že se zemědělci chytnou za nos a řeknou si, že od teď už se přestávají k půdě chovat jako čuňata. Je třeba silného zásahu státu, aby je k takovému chování donutil. A tím se dostáváme k slibovanému výpočtu, kolik by taková intervence mohla stát.

Zdravá krajina za 1,5 Blanky

V ČR se dnes nachází 3 mil. hektarů orné půdy. Tj. 3/4 z veškeré zemědělské půdy je oraná, jde o cca 38 % z celkového území ČR. Hrubým odhadem lze těchto 3 mil. hektarů orné půdy snížit na 2 mil. hektarů, které jsou součástí rozsáhlejších lánů. Schematicky si tak lze představit 2 mil. čtverců o straně 100x100 m. Pokud úhlopříčně přes každý tento čtverec vymezíme 10 m široký pás, který z orné půdy vyjmeme a uděláme z něj neobdělávaný remíz, potřebujeme k tomu z každého hektaru 1400 m2 půdy. Celkově to tak vychází na 2,8 mld. m2. Při současné ceně půdy cca 20 Kč/m2 by tak její potřebný výkup vyšel na 56 mld. Kč. Pro srovnání – tunel Blanka stál 43 mld. Kč...

Podotýkám, že provedený výpočet je pouze modelový. Na základě komplexních pozemkových úprav by bylo nutné vyprojektovat síť přírodních ploch v zemědělských oblastech dle reálných podmínek v území, konfigurace terénu apod. Nicméně vyčlenění 14 % orné půdy z „výrobního procesu“ by na jejich solidní provedení bohatě stačilo. Lze tudíž uzavřít, že pro léčbu naší krajiny stačí jediné – nestavět další Blanku a nebát se zemědělců. Dokáže naše vláda něco takového?

Autor: Jindřich Felcman | pátek 10.8.2018 19:48 | karma článku: 24.23 | přečteno: 926x

Další články blogera

Jindřich Felcman

Nová silnice Liberec – Jablonec je fajn, ale co dál…?

1. června se otevře nově přeložená silnice spojující Liberec a Jablonec nad Nisou. Tranzit na trase Liberec – Tanvald se tak přenese na ní a je třeba se ptát, jaké to bude mít důsledky pro dopravu v samotném Jablonci.

31.5.2018 v 16:26 | Karma článku: 11.82 | Přečteno: 656 | Diskuse

Jindřich Felcman

Liberecká rada architektů v roli užitečných idiotů

Investor obřího bytového domu na Papírovém náměstí se snaží svůj projekt protlačit přes primátora. A ten k tomu pohotově využívá radu architektů.

18.4.2018 v 17:25 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 559 | Diskuse

Jindřich Felcman

Teroristé v Česku: policejní agenti a bláznivý dědek

Před pár dny byli osvobozeni anarchisté, kteří dle obžaloby měli plánovat teroristický útok na vlak s vojenskou technikou. K přípravě útoku je přitom vyprovokovali policejní agenti. Kolik nás všechny tahle legrace vlastně stála?

1.4.2018 v 13:43 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 750 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Svoboda

Pomáhat a chránit policistu Vaice, nebo ne?

Soudní spor Šimona Vaice už asi zná každý čtenář IDnes a nemá cenu ho dál rozebírat. Co v souvislosti s osvobozením považuji za absurdní jsou kritiky a knížecí rady, které se vyrojily proti policistovi a policii.

16.1.2019 v 18:19 | Karma článku: 28.87 | Přečteno: 763 | Diskuse

Jan Dvořák

Nebojte se, u vás ve městě pošty nezruší, jenom je o pár kilometrů přesunou

Nejhorší pro občany ve věku nad „desát“ je fyzické zlenivění. Výmluvou pro omezování pohybu by neměly být mnohdy plané stesky na bolest nohou, páteře nebo snad na srdeční nedostatečnost. Když se chce, jde přece všechno.

16.1.2019 v 17:28 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 475 | Diskuse

Dušan Póč

Bílá zima barvila Vsetíňany do červena

Tak máme za sebou první opravdový nápor letošní zimy. Přestože mrazivé počasí předurčovalo spíše chladné hlavy, u mnohých Vsetíňanů tomu bylo naopak. Ne díky tomu, že v lednu napadl sníh. Na vině byla radnice a technické služby.

16.1.2019 v 17:07 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 351 |

Jiri Kucera

Na obranu premiérky Mayové

Tak, jak se očekávalo, britští poslanci odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová.

16.1.2019 v 15:48 | Karma článku: 27.37 | Přečteno: 467 | Diskuse

Petr Polák

Brexit - EU, média i naši politici z nás dělají hlupáky

Jednání o Brexitu v britském parlamentu procházejí svou nejžhavější fází a média na nás chrlí informace, ze kterých zůstává rozum stát, protože člověk musí zákonitě nabýt dojmu, že Velkou Británii zřejmě vede banda imbecilů.

16.1.2019 v 15:05 | Karma článku: 37.48 | Přečteno: 1165 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1969

Jsem člen Strany zelených, vedoucí její odborné sekce pro územní rozvoj. Nabyl jsem postupně dojmu, že v poslední době jsou veřejné diskuze stále více diletantské - každý plácá o všem, písničkář chce dělat prezidenta, učitel botaniky se pouští do religionistiky, Klaus odjakživa rozuměl úplně všemu. Tudíž to zkusím jinak - v každém mém článku bude aspoň jedno číslo, jeden tvrdý fakt. Když už nebude čtenář souhlasit, alespoň něco málo se dozví. To je fér, ne?

Najdete na iDNES.cz