Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik by stála léčba české krajiny?

10. 08. 2018 19:48:20
Vedro a sucho posledních týdnů nám připomínají, že naše krajina není v úplně nejlepší formě. Možná by ale leckoho překvapilo, jak málo peněz by její radikální léčba mohla stát.

Rozoraná země

Klíčem k léčbě naší krajiny jsou pole. Scelené, rozsáhlé lány zoraných polí nezadržují vodu, za sucha dále tvrdnou, když poté přijde déšť, okamžitě po ztvrdlé ornici voda odteče a nevsákne se. Krajina tak zároveň vysychá a zároveň je náchylná na rychlé záplavy způsobené přívalovými dešti.

Vedle vodního režimu je dopad lánů ornice negativní i na ostatní ekologické vlastnosti prostředí. Zásadně ubývá hmyzu a včel, pro které nepředstavují monokultury na polích přijatelné prostředí k přežití (nehledě na jejich chemické ošetřování). Také větší živočichové včetně ptáků potřebují prostor pro úkryt a hnízdění, který jim pole nenabízejí. A zapomínat by se nemělo ani na pána tvorstva. Lány rozpálených zoraných polí nejsou zrovna příjemným prostředím pro procházky, estetika takové krajiny je spíše nevalná.

Romantická představa poctivého sedláka

Když mohutně kvetla řepka, kritika společnosti se poměrně naivně snesla na největšího arcilotra, tedy Andreje Babiše a jeho Agrofert, který na jejím pěstování dobře vydělává. Tato kritika byla ale do jisté míry nespravedlivá. Babišův Agrofert se chová úplně stejně jako většina ostatních zemědělců. Těží z půdy maximum, zachází s ní jako s výrobním prostředkem, úběžníkem pro její obhospodařování je výnos z hektaru. Romantická představa zemědělce, který svou půdu s láskou opečovává a snaží se zachovat veškeré ekologické funkce krajiny, tak taková představa je prostě naivní a v dnešní době nefunguje.

Byť se nyní tyto příběhy začínají v médiích objevovat jako něco, co by nás snad mělo spasit (např. zde zprávička z ekofarmy Javorník), v realitě Česka jde o chiméru. Drtivou většinu půdy u nás drží velké zemědělské podniky, průměrná velikost českého statku je 130 ha, v opěvovaném Rakousku s jeho kravičkami v kopcích je to 20 ha. Přes 60 % zemědělských podniků se sice řadí do kategorie „malá farma“ s produkcí do 25.000 EUR. Tyto podniky, většinou jde o farmáře – fyzické osoby, ovšem hospodaří na necelých 6 % zemědělské půdy ČR s podílem 4 % z celkového počtu chovaných hospodářských zvířat.

K zásadnímu ozdravení české krajiny zkrátka nedojde tak, že se zemědělci chytnou za nos a řeknou si, že od teď už se přestávají k půdě chovat jako čuňata. Je třeba silného zásahu státu, aby je k takovému chování donutil. A tím se dostáváme k slibovanému výpočtu, kolik by taková intervence mohla stát.

Zdravá krajina za 1,5 Blanky

V ČR se dnes nachází 3 mil. hektarů orné půdy. Tj. 3/4 z veškeré zemědělské půdy je oraná, jde o cca 38 % z celkového území ČR. Hrubým odhadem lze těchto 3 mil. hektarů orné půdy snížit na 2 mil. hektarů, které jsou součástí rozsáhlejších lánů. Schematicky si tak lze představit 2 mil. čtverců o straně 100x100 m. Pokud úhlopříčně přes každý tento čtverec vymezíme 10 m široký pás, který z orné půdy vyjmeme a uděláme z něj neobdělávaný remíz, potřebujeme k tomu z každého hektaru 1400 m2 půdy. Celkově to tak vychází na 2,8 mld. m2. Při současné ceně půdy cca 20 Kč/m2 by tak její potřebný výkup vyšel na 56 mld. Kč. Pro srovnání – tunel Blanka stál 43 mld. Kč...

Podotýkám, že provedený výpočet je pouze modelový. Na základě komplexních pozemkových úprav by bylo nutné vyprojektovat síť přírodních ploch v zemědělských oblastech dle reálných podmínek v území, konfigurace terénu apod. Nicméně vyčlenění 14 % orné půdy z „výrobního procesu“ by na jejich solidní provedení bohatě stačilo. Lze tudíž uzavřít, že pro léčbu naší krajiny stačí jediné – nestavět další Blanku a nebát se zemědělců. Dokáže naše vláda něco takového?

Autor: Jindřich Felcman | pátek 10.8.2018 19:48 | karma článku: 23.60 | přečteno: 837x


Další články blogera

Jindřich Felcman

Nová silnice Liberec – Jablonec je fajn, ale co dál…?

1. června se otevře nově přeložená silnice spojující Liberec a Jablonec nad Nisou. Tranzit na trase Liberec – Tanvald se tak přenese na ní a je třeba se ptát, jaké to bude mít důsledky pro dopravu v samotném Jablonci.

31.5.2018 v 16:26 | Karma článku: 10.72 | Přečteno: 528 | Diskuse

Jindřich Felcman

Liberecká rada architektů v roli užitečných idiotů

Investor obřího bytového domu na Papírovém náměstí se snaží svůj projekt protlačit přes primátora. A ten k tomu pohotově využívá radu architektů.

18.4.2018 v 17:25 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 534 | Diskuse

Jindřich Felcman

Teroristé v Česku: policejní agenti a bláznivý dědek

Před pár dny byli osvobozeni anarchisté, kteří dle obžaloby měli plánovat teroristický útok na vlak s vojenskou technikou. K přípravě útoku je přitom vyprovokovali policejní agenti. Kolik nás všechny tahle legrace vlastně stála?

1.4.2018 v 13:43 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 736 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Stýblo

Přátelská pomoc.

Čas ze života odkrojil padesát let. Nemám zapotřebí cokoli, jakkoli upravovat, zažil jsem ony i tyto doby a stále mně paměť slouží. Tehdy v roce 1968 jsme si „přátelské gesto“ užívali všemi smysly, jak jen člověk může.

19.8.2018 v 12:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 |

Jan Bartoň

Merkelová zradila EU

Přesně takto by o setkání Merkelové s Putinem psala americká liberální média. Protože ta jsou ale zaneprázdněná Trumpem, setkání německé kancléřky a ruského prezidenta jen odbydou krátkou poznámkou.

19.8.2018 v 9:30 | Karma článku: 29.51 | Přečteno: 1151 | Diskuse

Jan Dvořák

Bojkot Agrofertu je pro umělce svatá věc

Když před třemi týdny písničkář Tomáš Klus vyhlásil bojkot Agrofertu - vadí mu sponzorování nezávislých akcí tímto koncernem, a také licoměrné účinkování kolegů, kteří jinak „Babiše nemusí“, nezůstal sám.

19.8.2018 v 9:01 | Karma článku: 31.70 | Přečteno: 772 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ztracená generace

Vypůjčil jsem si tento literární název označení spisovatelů počátku 20. století jako parafrázi na spoluobčany před 50 lety. I když by více sedělo označení jiné, zpravidla označující hodně zkaženou věc.

19.8.2018 v 6:31 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 759 | Diskuse

Štěpán Nadrchal

Letní sen

Ten horký den, přinesl sen, jak hezká mohla by tu být zem. Škoda však, už dávno Nebukadnesar dal mocným vzor, že sen nedává moci směr.

18.8.2018 v 22:01 | Karma článku: 4.21 | Přečteno: 98 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1938

Jsem člen Strany zelených, vedoucí její odborné sekce pro územní rozvoj. Nabyl jsem postupně dojmu, že v poslední době jsou veřejné diskuze stále více diletantské - každý plácá o všem, písničkář chce dělat prezidenta, učitel botaniky se pouští do religionistiky, Klaus odjakživa rozuměl úplně všemu. Tudíž to zkusím jinak - v každém mém článku bude aspoň jedno číslo, jeden tvrdý fakt. Když už nebude čtenář souhlasit, alespoň něco málo se dozví. To je fér, ne?

Najdete na iDNES.cz